Rekrutacje zdalne

W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem firmy decydują się często na wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. Co jednak jeżeli proces jest bardzo pilny i nie ma możliwości, aby go przesunąć w czasie? Wówczas naturalnym rozwiązaniem wydaje się rekrutacja zdalna. Jasne, nie jest to spotkanie w biurze, gdzie dużo łatwiej przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, ale sytuacja jest, jaka jest i w tej chwili to naprawdę najlepsze rozwiązanie.

Zalety rekrutacji zdalnych.

  1. Niezależnie od tego w którym miejscu na świecie znajdujemy się my i kandydat, mamy możliwość rozmowy.
  2. Brak konieczności dojazdu kandydata do naszego biura = oszczędnośc jego czasu.
  3. Elastyczność – pracujemy zdalnie, więc możemy przeprowadzić rozmowę, także w „niebiurowych” godzinach pracy.
  4. Łatwiej dopasować grafiki osób zaangażowanych w rekrutację.

Etapy rekrutacji

Wszystkie etapy rekrutacji zdalnej przebiegają bardzo podobnie, jeśli nie identycznie do rekrutacji standardowych:

  1. Na początku umawiamy się na konkretną termin spotkania. Informujemy kandydata czego będzie potrzebował do przeprowadzenia rozmowy (Skype, Viber, Whatsapp, Google Hangouts itp.).
  2. Gdy już mamy umówioną rozmowę musimy przygotować swoje miejsce pracy. Znajdźmy ciche pomieszczenie (za nami powinna znajdować się jednolite tło), zamknijmy okna (dźwięk przejeżdżającej karetki nie pomaga), posprzątajmy trochę jeśli musimy (bałagan za naszymi plecami nie najlepiej o nas świadczy).
  3. Następnie przygotowujemy się do rozmowy, tak samo jak do rozmowy face to face, a co za tym idzie rozmowa jest przeprowadzana dokładnie tak samo. Oczywiście inne są warunki, ale sama merytoryczność powinna pozostać na takim samym poziomie.

Reasumując, nie bójmy się rekrutacji zdalnych. Dobrze przeprowadzony zdalnie proces, nie będzie różnił się jakością od procesu standardowego, a jeżeli Twoja firma ma problem z „zamknięciem” trudnego procesu rekrutacyjnego zgłoś się do nas. Naszą specjalnością są procesy prawie niemożliwe J