Jak unikać pułapek podczas pisania CV : najczęstsze błędy, przez które tracisz szansę na zatrudnienie

O tym, jakie błędy można popełnić pisząc swój życiorys, jako specjaliści z agencji rekrutacyjnej, możemy napisać naprawdę wiele. Dzisiaj wskażemy Wam kilka najczęstszych faux- pas, które popełniają kandydaci aplikujący o pracę.

Dlaczego CV jest takie ważne?

Atrakcyjnie napisane CV jest przepustką do kolejnych etapów rekrutacji, a nawet do zdobycia wymarzonej pracy. Może być ono też nieudanym pierwszym wrażeniem, które przekreśli nasze szanse na zatrudnienie. Dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi i sprawdzić, czy nie zakradły się do niego literówki oraz błędy, których można było uniknąć.  

 

Najczęstsze błędy w CV – agencja rekrutacyjna na pewno je zauważy

Błędy ortograficzne

Zacznijmy od podstaw. CV powinno być wolne od błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Niby oczywiste, a jednak wiele osób “zna” swoje CV już tak dokładnie, że nie widzi w nim literówek czy brakujących przecinków. Dobrym sposobem na sprawdzenie swojej aplikacji jest wysłanie jej do przeczytania komuś znajomemu zanim wyślemy ją do pracodawcy. 

Brak zgody na przetwarzanie danych

Kolejna drobna rzecz, przez którą nasze CV może odpaść z procesu rekrutacyjnego. Brak klauzuli mówiącej o zgodzie na przetwarzanie danych to poważne zaniechanie, dlatego zwróć na ten punkt szczególną uwagę. Szkoda byłoby stracić szansę na zatrudnienie z powodu takiego niedopatrzenia. Upewnij się też, jakiej dokładnie klauzuli dana firma wymaga. Czasami trzeba zawrzeć w niej nazwę konkretnego podmiotu. 

Zbyt wiele nieuporządkowanych informacji

Podczas tworzenia CV, warto selektywnie dobierać zawarte w nim informacje. Zamieszczanie nieistotnych szczegółów zwiększa objętość dokumentu, utrudniając jego czytelność. Częstym błędem jest uwzględnianie całej historii zatrudnienia, w tym stanowisk niezwiązanych z aktualnie poszukiwaną rolą, na przykład praca w restauracji którą wykonywaliśmy 15 lat temu. Podobnie, w przypadku stanu cywilnego czy posiadania wyższego wykształcenia. Dane dotyczące szkoły średniej czy naszego stanu cywilnego nie są kluczowe. Skup się na kwestiach bezpośrednio związanych z daną ofertą pracy, pomijając detale rozpraszające uwagę rekrutera.

Nieprofesjonalne zdjęcie

CV to Twoja biznesowa wizytówka, w której ogromną rolę odgrywa Twoje zdjęcie. Niech będzie ono dopasowane do okazji, czyli profesjonalne. Unikamy zdjęć nieformalnych, czyli tych z przyjęć, wakacji czy selfie.

Nieprawidłowy format pliku

Rekruterzy mają na jedno CV od kilkunastu sekund, do kilku minut czasu. Upewnij się więc, że plik ma właściwy format i odbiorca bez problemu będzie mógł go otworzyć. 

Odwrócona chronologia doświadczeń zawodowych

Pamiętaj o tym, aby swoje doświadczenia opisywać od tych najnowszych, czyli stosując zasadę odwróconej chronologii. Przy każdej roli przyda się też kilka myślników opisujących czym się w danej pracy zajmowałeś i co osiągnąłeś. 

Czytelny dokument to klucz, nie tylko w rekrutacji digital

W Twoim CV informacje powinny być poukładane i czytelne, bez zbędnych efektów graficznych i zbyt wielu kolorów. Weź pod uwagę fakt, że rekruterzy często drukują dokumenty w wersji czarno- białej, a na rzucenie okiem na Twoją aplikację mają dosłownie chwilę. Niech będzie ona czytelna i jasna. 

 

O czym warto pamiętać pisząc CV

Co szczególnie warto mieć na uwadze pisząc swój życiorys? Skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera jest zedytowanie swojego CV pod konkretne ogłoszenie o pracę. Zwróć uwagę na słowa kluczowe i konkretne wymagania. A następnie pomyśl, jak Twoje wcześniejsze doświadczenia zawodowe mogłyby do nich pasować i jak można je najkorzystniej opisać. Czytelne CV, które jest skrojone na miarę, to pierwszy krok w kierunku otrzymania zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Nieważne, czy to rekrutacja na stanowisko specjalisty SEM, copywritera czy Dyrektora Sprzedaży.

 

Podsumowanie

Sukces w procesie rekrutacyjnym w dużej mierze zależy od pierwszego wrażenia, jakie zrobi na rekruterze Twoje CV. Błędy, niedociągnięcia i niedopasowanie dokumentu do oferty pracy mogą skutecznie przekreślić Twoje szanse już na samym starcie. Z drugiej strony, starannie przygotowana aplikacja, dopracowana w najmniejszych szczegółach, przyciągnie uwagę pracodawcy i pozwoli wyeksponować Twoje atuty.

Nie ma jednego, uniwersalnego wzorca idealnego CV. Kluczem jest umiejętność dostosowania tego dokumentu do konkretnych wymagań stanowiska. Dokładna analiza oczekiwań pracodawcy i odpowiednia modyfikacja CV pod kątem pożądanych kwalifikacji i doświadczenia to podstawa skutecznej aplikacji. Poza tym wyeliminowanie prostych błędów, takich jak literówki czy nieścisłości, to fundamenty profesjonalnego CV. Stosując się do tych podstawowych zaleceń zdecydowanie zwiększasz swoje szanse zdobycia pracy marzeń.

Więcej o rekrutacji, w tym rekrutacji pracowników digital i rekrutacji specjalisty SEM, przeczytasz na naszym blogu

 

Źródła:

[1] https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/5-bledow-w-cv-ktore-sprawiaja-ze-rekruter-nie-dzwoni/e1q9x5w

[2] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rekruterzy-sa-znudzeni-banalami-w-cv-jak-ich-uniknac/l97gf54

[3] https://poradnikpracownika.pl/-bledy-w-cv-ktore-popelniaja-kandydaci

[4] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-najczestsze-bledy-w-cv-na-co-zwracac-uwage