5 błędów, popełnianych przy szukaniu pracy

Szukanie pracy zdecydowanie nie jest prostym zadaniem. Często zdarza się, że pomimo wysyłania setek aplikacji zaproszeń na rozmowy nie ma, bądź jest ich bardzo mało. Dlaczego tak się dzieje? W tym artykule postaram się wskazać 5 najczęściej popełnianych błędów przez osoby szukające pracy.

1. Wysyłanie swojego CV na wiele różnych stanowisk, bez głębszej refleksji.

Z doświadczenia wiem, że nie ma ludzi, którzy znają się na wszystkim. Dlatego aplikowanie na bardzo wiele różnych stanowisk, raczej nie przyniesie nic dobrego. Po pierwsze uważnie czytaj ogłoszenia o pracę. Jeżeli nie spełniasz większości kryteriów zamieszczonych w wymaganiach to raczej możesz zapomnieć o zaproszeniu na rozmowę. Ogłoszenia o pracę są redagowane po to, aby przekazać kandydatom które umiejętności i kompetencje są poszukiwane. Aplikowanie na zasadzie a może się uda, nie ma racji bytu. Sumiennie przeczytaj ogłoszenie i sam zdecyduje czy profil danego stanowiska to jest coś na czym się znasz, a nie coś co tylko chciałbyś robić.

2. Brak konta na Linkedin.

Linkedin to miejsce, gdzie rekruterzy rozpoczynają swoje poszukiwania. Chcesz zostać przez nich znaleziony? Zadbaj o swój profil – opisz dokładnie swoją karierę zawodową, zrealizowane przez siebie projekty, sukcesy i osiągnięcia zawodowe. Dodatkowo zadbaj o aktywność na tym portalu, lajkuj, komentuj, udostępniaj posty. Jeżeli masz coś ciekawego do napisania, nie wstydź się opublikować artykuł. Pokaż swoją wiedzę!

3. Nie przygotowałeś należycie swojego CV

CV to jedyny dokument po, którym jesteśmy ocenieni przez rekrutera. Warto poświęcić czas na stworzenie CV, które przyciąga uwagę, a wszystkie istotne informację są aktualne i łatwe do znalezienia.

Więcej wskazówek o tym jak napisać dobre CV znajdziecie w tym artykule -> https://veritas-recruitment.pl/blog/rekrutacja/jak-napisac-dobre-cv/

4. Wysyłanie jednego listu motywacyjnego do wszystkich pracodawców

Jeżeli w ofercie jest zawarta informacja o konieczności przesłania listu motywacyjnego to warto taki list dołączyć. Ważne jest, aby taki list był spersonalizowany. Jeżeli nasz list motywacyjny jest kopią listu znalezionego w Internecie, możecie być pewni, że od razu zostanie to zauważone. Jeżeli chcesz zostać zaproszony na rozmowę pozwól, aby pracodawca mógł Cię poznać i napisz co możesz wnieść do jego firmy.

O liście motywacyjnym szerzej pisałem w tym artykule -> https://veritas-recruitment.pl/blog/rekrutacja/list-motywacyjny-czy-warto-go-napisac/

5. Przyjście nieprzygotowanym na rozmowę kwalifikacyjną

Ta sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Trzeba przed rozmową poświęcić czas na zapoznanie się z profilem firmy, jej historią, wartościami. Przejrzyjmy jej stronę firmową, kilka artykułów w Internecie. Może uda nam się znaleźć jakąś ciekawostkę do wykorzystania podczas rozmowy? Ponadto przygotujmy sobie odpowiedzi na najczęściej padające pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej czyli: naszą motywację do zmiany pracy, nasze mocne i słabe strony, co firma zyska zatrudniając nas, wreszcie oczekiwania finansowe (wystarczy pogrzebać w Internecie przez 5 minut, aby znaleźć raporty płacowe).

Podsumowując – szukaj aktywnie, aplikuj przemyślanie i potraktuj szukanie pracy, jak pracę. Nie da się osiągnąć sukcesu bez wysiłku i ciężkiej pracy.