Zatrudniaj w Dziale Digital i E-commerce tylko odpowiednich kandydatów. Szybko i w 100% zdalnie !

Odpowiedni pracownicy e-commerce są istotnym zasobem dla firmy. Odpowiadają za  pierwszy punkt kontaktowy dla dotychczasowych oraz całkowicie nowych klientów (o których trzeba czasami na rynku konkurencyjnym powalczyć). 
Z doświadczenia i case study wielu klientów wiemy, że zbudowanie skutecznego zespołu nie zawsze jest łatwe.
Zobacz proszę,  jak powinna wyglądać rekrutacja pracowników e-commerce oraz w jakich obszarach Veritas Recruitment może Ci pomóc i przede wszystkim jak działamy !

Zadania klienta !

Współpracując z nami odciążamy Cię w 99% pracy, ale zostaje jeszcze ten  przysłowiowy procent do wykonania zadania przez Ciebie. Zależy nam na perfekcyjnej współpracy z Tobą więc przed tym, zanim my ruszymy z zadaniami – Ciebie poprosimy o:
 – zdefiniowanie zadania potencjalnego pracownika (zastanów się dokładnie, w jakich obszarach oczekujesz od niego wsparcia);
I poniżej jedno z najważniejszych zasad prowadzenia rekrutacji w tym obszarze:

  • „Nie tylko ogłoszeniem potencjalny kandydat żyje „– nasze doświadczenie w przeprowadzaniu procesów rekrutacyjnych nauczyło już nas, że bardzo dobrzy pracownicy e-commerce nie sprawdzają ogłoszeń o pracę. Ich trzeba szukać aktywnie – Twoim zadaniem jest tylko pamiętać o tym i zlecić przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego nam.

Rozmowa kwalifikacyjna  

Po wyborze najlepszych kandydatów czas na rozmowy ! Wspólnie przed którymkolwiek etapem rozmowy z kandydatem naturalnie staramy się nie tracić czasu na pytania, czy czyjaś osobowość pasowałaby do naszej firmy. Nasza energia i intuicja podpowie nam najlepiej.  Istnieją jednak niektóre pytania, które koniecznie musimy zadać kandydatowi podczas rekrutacji z obszaru e-commerce:

  1. # Czy byłbyś w stanie sprzedać produkt i/lub usługę, który Tobie się nie podoba?
  2. # Co myślisz o naszym produkcie i/lub usłudze?
    3. # Jakie cechy charakteru powinien posiadać pracownik e-commerce ?

I to jest najlepsze.
4. # Opisz nam swoją  utraconą szanse sprzedaży. Co teraz zrobiłbyś inaczej?
Dzięki temu ostatniemu wiemy czy kandydat potrafi wyciągać wnioski z błędów, uczy się kreatywnego planowania i czy jest pokorny.

W jakich obszarach działa Veritas Recruitment ?

– Digital Marketing;

– E-commerce;

– Social Media;

– Digital strategy;

– Digital media;

– Graphic Design;

– SEM i SEO Web Analytics;

– Content marketing;

– Website / Content management.

Rekrutacja do działu Digital lub obszaru handlu elektronicznego wymaga od nas wszystkich : przede wszystkim znajomości specyfiki branży Digital oraz wypracowanych, dobrych relacji z potencjalnymi kandydatami ! Docieramy do nawet najbardziej opornych kandydatów !

W jaki sposób działamy ?

     –  Direct search;

    –   headhunting;

    –   recruitment marketing;

    –   social media;

    –   networking;

    –   baza kandydatów;

    –   ogłoszenia;

    –   współpraca z uczelniami.

Jesteśmy stabilnym i doświadczonym zespołem specjalistów zajmujących się na co dzień rekrutacjami dla klientów zewnętrznych, jak i dbamy o nawiązywanie współpracy z kandydatami do naszego wewnętrznego Działu Digital w Grupie Veritas.

Stawiamy na ścisłą współpracę z naszym wewnętrznym działem, dzięki czemu poznajemy ten mocno konkurencyjny rynek.  Znamy rynek i stale poszerzamy wiedzę z zakresu specjalizacji i profili kandydatów poszukiwanych do pracy w online marketingu, mediach społecznościowych czy e-commerce. Dzięki rozmowom z klientami i kandydatami i naszym wewnętrznym Działem Digital mapujemy nowe potrzeby rynku, klienta czy kandydata.

Zaufaj nam i zacznij z nami budować Twój zespół Digital i E-commerce!

Nasi Specjaliści ds. rekrutacji  analizują i optymalizują wiele czynników, w swej pracy korzystają ze sprawdzonych narzędzi, aby połączyć pracodawcę z idealnie dla niego wybranym kandydatem !

Z ukłonami 
Zespół Veritas Recruitment