Jak dobrze wykonać opis stanowiska pracy?

Często zdarza się, że brakuje kandydatów do pracy, szczególnie na stanowiska wymagające unikalnych umiejętności i kompetencji. Czasami dochodzi do sytuacji, że kandydat, który jest bardzo blisko wysłania swoich dokumentów aplikacyjnych, rezygnuje, ponieważ stwierdza, że nie spełnia wszystkich wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu. Dlatego też należy się zastanowić, czy opis stanowiska pracy i wymagania wobec kandydatów, są zgodne z rzeczywistością.

Kandydaci często zadają sobie pytania, które z wymagań są niezbędne do pracy na danym stanowisku, a które będą dodatkowym plusem przemawiającym za naszą kandydaturą. Zdarza się, że potencjalnego kandydata odstrasza długa lista wymagań i obowiązków zawodowych. Wydaje się, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na konkretach i wymaganiach absolutnie kluczowych dla danego stanowiska.

Opis stanowiska pracy

Zacznijmy od opisu stanowiska pracy. Idealną sytuacją jest możliwość przygotowania opisu stanowiska wspólnie z osobą, która pracuje na identycznym stanowisku – pozwoli nam to zrozumieć, na czym faktycznie polega praca, jakie są codziennie obowiązki i kluczowe zadania. Kolejną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę jest zrozumienie danej oferty dla potencjalnego kandydata. Osoby tworzące ogłoszenie znają swoją firmę i wiedzą dokładnie czego szukają. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy treść oferty jest w pełni zrozumiała dla jej odbiorców. Warto pamiętać, że nazwa stanowiska w wielu firmach może być taka sama, ale zakres obowiązków może znacząco się różnić.

Im bardziej dokładny opis stanowiska, tym lepiej z dwóch powodów. Po pierwsze – kandydat samodzielnie będzie mógł ocenić swoje dopasowanie do danej pozycji. Po drugie możemy uniknąć sytuacji, w której po zakończeniu procesu rekrutacyjnego i rozpoczęciu pracy przez wybranego przez nas kandydata, nagle okazuje się, że codzienne obowiązki nijak mają się do informacji zamieszczonych w ogłoszeniu. Pracownik często czuje się oszukany już na początku współpracy i finalnie decyduje się na odejście z firmy, a my musimy rozpoczynać proces rekrutacyjny od początku.

Wymagania

Pozostaje nam jeszcze kwestia wymagań dotyczących kandydata. Musimy rozpatrzeć czy faktycznie wymagane jest wykształcenie wyższe, czy osoba, bez niego, ale z dużo bogatszym doświadczeniem nie będzie lepszym kandydatem? Czy dane stanowisko faktycznie wymaga biegłości językowej, czy może wystarczy komunikatywna znajomość. Warto dowiedzieć się, które z wymagań są najbardziej kluczowe, a co jest mniej istotne.

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Ci w stworzeniu dobrego tekstu ogłoszenia, a nasze ogłoszenia zawsze możesz sprawdzić na: https://veritas-recruitment.pl/dla-kandydatow/

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *