Dlaczego pracodawcy zlecają przeprowadzenie procesów rekrutacyjnych firmom zewnętrznym?

Coraz więcej firmy w Polsce korzysta z usług agencji rekrutacyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

1. Brak czasu.

Wewnętrzne działy HR pełnią bardzo ważną rolę w organizacji, a co się z tym wiąże mają mnóstwo zadań między innymi: obsługę kadrowo-płacową (wynagrodzenia, urlopy, zwolnienia chorobowe itd.), dbanie o rozwój pracowników (tworzenie planów rozwoju, organizacja szkoleń i kursów), nierzadko także tematy związane z employer brandingiem, PR czy marketingiem. Mimo, że dział HR może liczyć nawet kilkanaście osób to przeładowanie obowiązkami sprawia, że procesy rekrutacyjne są zlecane na zewnątrz – to agencja spośród grupy kandydatów wybiera osoby, które w największym stopniu spełniają wymaganie klienta i rekomenduje je do rozmów.

2. Koszty

Na koszt rekrutacji oprócz oczywistych rzeczy, jak zamieszczenie ogłoszeń na odpowiednich portalach składa się również czas pracy osób zaangażowanych w początkowe etapy rekrutacji. Przy dużych projektach może zdarzyć się, że pracownik wewnętrznego działu HR spędzi większość swojego czasu, tylko przy obowiązkach związanych z rekrutacją.

3. Brak własnego działu HR

Małe firmy często nie mają swojego działu HR, usługi księgowo-kadrowe zlecają do biura rachunkowego. Brak osoby wewnątrz firmy, która wie w jaki sposób pozyskać odpowiednich kandydatów powoduje konieczność wsparcia. W takim wypadku, przy konieczności zrekrutowania pracowników to zadanie również zleca się na zewnątrz.

4. Rekrutacje ukryte

Często zdarza się, że firma chce przeprowadzić proces rekrutacyjny, ale z różnych powodów nie chce takich informacji ujawniać na zewnątrz poprzez chociażby opublikowanie ogłoszeń pod własną nazwą. Wybór agencji w takim wypadku pozwoli na zachowanie anonimowości, aż do momentu ustalenia spotkania pomiędzy kandydatem, a pracodawcą.

5. Szybkość działania

Agencje rekrutacyjne mają rozbudowane bazy kandydatów potrafią, więc bardzo szybko reagować na konkretne potrzeby pracodawców. Bardzo często niepotrzebne jest publikowanie ogłoszeń i czekanie na aplikujące osoby, gdyż duża grupa kandydatów dopasowanych do oczekiwań klienta jest możliwa do skontaktowania w przeciągu kilku dni.

6. Gwarancja

Veritas Recruitment udziela gwarancji na swoje usługi – znaczy to, że w przypadku, gdy kandydat zrekrutowany za pośrednictwem agencji z jakiegokolwiek powodu przestanie pracować u klienta, agencja przeprowadzi proces rekrutacyjny ponownie – bez żadnych opłat dodatkowych.

Jeżeli dalej zastanawiasz się, czy agencja pomoże w rozwoju Twojego biznesu – wypróbuj Veritas Recruitment i sam przekonaj się, że warto!