Rekrutacja HR

Rozmowa kwalifikacyjna z Product Ownerem. O co pytać?

Przy tak dużej konkurencji na rynku samo zaoferowanie produktu czy usługi już nie wystarcza. Oferta musi być skrojona na miarę potrzeb użytkowników. Jeden błąd może zadecydować o tym, że klient bez mrugnięcia okiem sięgnie po produkt konkurencji. Dlatego też firmy coraz częściej poszerzają swoje zespoły o funkcję Product Ownera, tj. kogoś kto zadba o wizję produktu i doprowadzi do jej realizacji. Na czym polega rola Product Ownera? Jakie kompetencje powinien mieć Product Owner? Jak agencja headhunterska może je zweryfikować?

Product Owner to „właściciel” produktu. Rola ta wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością i zahacza o wiele aspektów. To przede wszystkim stworzenie wizji produktu, zbadanie potrzeb użytkowników, zaplanowanie harmonogramu wdrożenia i budżetu, ocena ryzyka, testy, wprowadzenie na rynek i wdrażanie zmian w oparciu o feedback klientów. Na szczęście Product Owner nie jest w tym wszystkim sam. Pracuje w zespole, dla którego stanowi drogowskaz i podejmuje decyzje, które usprawniają proces wdrożenia nowego rozwiązania. Zapotrzebowanie na „właścicieli” produktów stale rośnie, a agencja rekrutacyjna ma coraz trudniejsze zadanie, aby wyselekcjonować właściwych kandydatów.

 

Product Owner: praca i kompetencje 

W przypadku Product Ownera bardziej niż wykształcenie kierunkowe liczą się ogólne predyspozycje do wykonywania tego zawodu oraz kompetencje miękkie. Jest to związane z tym, że osoba taka nigdy nie pracuje sama, a w zespole. Musi więc posiadać zdolności komunikacyjne, umiejętność współpracy oraz nie bać się podejmować decyzje.

Najczęściej Product Owner współpracuje z takimi funkcjami jak analitycy, developerzy, testerzy, specjaliści ds. UX. Zdolności komunikacyjne są przy tym ważne nie tylko w kontekście zespołu. Przydają się na polu współpracy z innymi istotnymi interesariuszami, w tym sponsorami projektu oraz użytkownikami.

Product Owner musi posiadać silne umiejętności analityczne oraz zdolność planowania. Jest to niezwykle ważne dla oszacowania rynku dla produktu (liczba użytkowników), budżetu oraz harmonogramu wdrożenia.

Jeśli chodzi o kompetencje twarde, w zasadzie nie jest wymagane żadne wykształcenie kierunkowe (typu studia informatyczne). Ważna jest jednak znajomość narzędzi (Jira, Confluence) i języków (Java, SQL), jak również słownika technicznego. Wynika to z tego, że Product Owner zarządza backlogiem i na co dzień musi komunikować się z zespołem developerów.

 

Agencja HR: wyzwania w rekrutacji  

Ponieważ w ślad za rosnącą liczbą ogłoszeń, przybywa kandydatów na rolę Product Ownera, agencja headhunterska staje przed wyzwaniem dokonania selekcji.

W pierwszym kroku warto zweryfikować ogólne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Pomocne mogą okazać się następujące pytania:

 • Jak rozumiesz rolę Product Ownera?
 • Jak definiujesz sukces produktu?
 • Jaki jest Twój ulubiony produkt i dlaczego? Jakie potrzeby użytkowników adresuje?
 • Jaka jest Twoja ulubiona nazwa produktu i dlaczego?
 • Jak wyobrażasz sobie skład zespołu?
 • Jaką najtrudniejszą decyzję dotychczas podjąłeś?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą zweryfikować czy kandydat ma wyczucie rynku, orientuje się w trendach i w jaki sposób patrzy na produkty – w kategorii rzeczy, czy ciekawych rozwiązań, które mają potencjał rozwiązywać realne potrzeby.

 

Headhunting: zadania praktyczne   

Niemniej ważnym aspektem są zdolności analityczne i umiejętność planowania. Najlepszym sposobem ich weryfikacji jest gdy agencja HR poprosi kandydata o wykonanie zadań testowych, np.:

 • oszacowanie liczby użytkowników dla przykładowego produktu, który już istnieje na rynku wraz ze wskazaniem przyjętej przez kandydata metodologii;
 • wskazanie głównych kategorii kosztowych do uwzględnienia w budżecie dla przykładowego produktu;
 • stworzenie wykresu Gantta dla przykładowego harmonogramu.

Realizacja zadań praktycznych ma na celu sprawdzenie nie tylko predyspozycji oraz holistycznego podejścia do tematu wdrożenia produktu, ale również technicznych umiejętności.

 

Product Owner: doświadczenie    

W zależności od wielkości organizacji, specyfiki biznesu oraz strategii rozwoju, rekrutacja może być prowadzona na Junior lub Senior Product Ownera. W pierwszym przypadku, jeśli agencja headhunterska potwierdzi ogólne predyspozycje do wykonywania zawodu, czas i praktyka uczynią z takiego kandydata mistrza.

Jeśli jednak agencja HR poszukuje doświadczonej osoby, konieczne jest zadanie dodatkowych pytań sprawdzających faktyczne umiejętności:

 • Przedstaw projekt, który uważasz za swój największy sukces.
 • Jakimi językami i narzędziami posługujesz się w swojej pracy?
 • Jaki był skład zarządzanych przez Ciebie zespołów?
 • Jakie metodyki zarządzania projektami stosujesz?
 • Jakimi budżetami projektowymi zarządzałeś?
 • W jaki sposób badasz potrzeby użytkowników i ile czasu poświęcasz na ten proces?
 • Co według Ciebie jest najbardziej wymagających aspektem pracy w roli Product Ownera?
 • Jaka była najtrudniejsza decyzja jaką musiałeś podjąć w roli Product Ownera?