Walka ze stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Stres odczuwany podczas rozmowy o pracę to normalna rzecz. Może działać motywująco, ale w niektórych przypadkach niestety także paraliżująco. Pustka w głowie, niemożność zebrania myśli, trzęsące się ręce itp. Jak poradzić sobie z presją i wypaść na spotkaniu profesjonalnie? Które ze sposobów na obniżenie poziomu stresu warto zastosować? O tym w dzisiejszym artykule.

Rola stresu w organizmie człowieka

Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia i może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. W małych dawkach może mobilizować organizm do działania i zwiększać wydajność. Kiedy jesteśmy zestresowani, w naszym organizmie uwalniane są hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina. Powodują one przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi i przesunięcie energii do mięśni. Optymalny poziom stresu jest korzystny, jednak nadmierny, długotrwały stres może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast silny, krótkotrwały stres może popsuć nasze pierwsze wrażenie pozostawione na rozmowie w agencji rekrutacyjnej, a tego zdecydowanie nie chcemy. Wypracowanie skutecznych strategii radzenia sobie z napięciem jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i powodzenia naszej rozmowy o pracę, na przykład podczas rekrutacji na stanowiska związane z SEM/SEO.

 

Strategie radzenia sobie ze stresem podczas rozmowy rekrutacyjnej

Strategii na opanowanie stresu jest wiele, jednak dzisiaj zajmiemy się tymi podstawowymi. Najczęściej to firma rekrutacyjna przeprowadzająca proces dba o to, abyś na rozmowie poczuł się komfortowo. Jednak istnieje też kilka sposobów, dzięki którym obniżysz poziom napięcia samodzielnie. 

Bądź przygotowany merytorycznie – firma rekrutacyjna na pewno to zauważy

Łatwym sposobem na wzrost pewności siebie podczas rekrutacji jest poczucie, że jesteśmy do niej naprawdę dobrze przygotowani. W ten sposób zyskujemy, chociaż częściowo, poczucie kontroli i wewnętrznego spokoju. Zastanów się nad tym, jakie pytania na pewno padną na rozmowie i przygotuj sobie na nie przemyślane odpowiedzi. Dlaczego chcę zmienić pracę, co wiem o danej firmie, czym zajmowałem się na ostatnim stanowisku i tak dalej. Przygotowanie merytoryczne to podstawa. 

Oddech czyni cuda

Kolejnym sprawdzonym sposobem na obniżenie stresu w każdej sytuacji jest skupienie się na oddechu. Oddychaj powoli i głęboko, zwłaszcza przed wejściem do sali. Taki stonowany i powolny oddech daje organizmowi znać, że wszystko jest w porządku. 

Poranek bez kawy i z lekkim śniadaniem

Nawet jeśli Twój żołądek jest ściśnięty ze stresu – postaraj się zjeść lekkie śniadanie. Nie chcemy przecież usłyszeć podczas rozmowy kłopotliwego burczenia w brzuchu! Zrezygnuj też z kawy, która podnosi ciśnienie krwi. Dodatkowy bodziec w postaci kofeiny nie będzie dzisiaj konieczny. 

Uśmiech i dobre pierwsze wrażenie

Uśmiech i pozytywne podejście z pewnością pomogą nawiązać z rekruterem pierwszy kontakt i obniżyć poziom napięcia. Pokaże też, że jesteś osobą otwartą i sympatyczną, co będzie dodatkowym plusem na Twoją korzyść. 

Small talk

Krótka rozmowa na jakiś neutralny temat (na przykład dojazdu lub dzisiejszej pogody) to kolejny, dobry sposób na obniżenie poziomu stresu i uniknięcie kłopotliwej ciszy. Możemy nawet wspomnieć o tym, że się trochę stresujemy, takie emocje to przecież ludzka rzecz. 

Trening czyni mistrza

Tyczy się to praktyki zdobytej podczas wielu rozmów o pracę, jak i samodzielnych ćwiczeń w domu. Spotkanie rekrutacyjne możesz przećwiczyć przed lustrem. Odpowiadać głośno na najczęściej zadawane pytania, obserwować swoją mowę ciała, jak i przyzwyczajać się do tonu swojego głosu. Także ilość realnych spotkań może wzmocnić Twoją pewność siebie. W końcu praktyka czyni mistrza! 

 

Podsumowanie

Nadal stresujesz się na samą myśl o nadchodzącej rozmowie rekrutacyjnej? Pamiętaj o tym, że doświadczony rekruter będzie potrafił rozładować napięcie i sprawić, że poczujesz się swobodnie. Odrobina stresu podczas rozmowy jest jak najbardziej naturalna i pokazuje, że zależy Ci na danym stanowisku. Postaraj skupić się na tym, żeby stres kontrolować, zamiast przejmować się tym, że w ogóle go odczuwasz

Szukasz pracy? Skontaktuj się z nami. Veritas Recruitment to agencja rekrutacyjna zajmująca się rekrutacją SEM/SEO i wielu innych stanowisk związanych z e- commercem. Zobacz, co nas wyróżnia

 

Źródła:

[1] https://marketingprzykawie.pl/artykuly/stres-pod-kontrola/

[2] https://zawodowo.olx.pl/7-sposobow-na-stres-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/

[3] https://dziennikhr.pl/jak-przechodzic-przez-rozmowe-kwalifikacyjna-bez-stresu/

[4] https://www.merito.pl/poznaj-wsb-merito/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-na-studiach/10-rad-jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-kwalifikacyjnej