Biometryczne CV w branży HR
Współcześnie coraz więcej mówi się na temat biometrii – dyscyplinie naukowej, w której centrum zainteresowania są zagadnienia identyfikacji tożsamości człowieka na podstawie jego cech fizycznych. Biometria zajmuje coraz ważniejsze miejsce w wielu różnych dziedzinach życia – również w branży HR. Biometryczne CV to innowacyjna metoda rekrutowania pracowników. Jakkolwiek jest ona ciągle w fazie rozwoju, to już dzisiaj zyskała dużą popularność, posiadając zarówno swoich zwolenników jak i sceptyków. Czym właściwie jest biometryczne CV? Czy jest ono bezpieczne i etyczne? Co zyskujemy dzięki wprowadzeniu biometrycznego CV do procesu rekrutacyjnego?
Czym jest biometric resume?
Biometryczne CV to dokumenty aplikacyjne, zawierające parametry fizyczne aplikującego, na przykład linie papilarne, grupę i ciśnienie krwi, skany twarzy tęczówki i siatkówki oka, ale także wzrost, wagę, a nawet sposób chodzenia. Wykorzystanie biometrii w procesie rekrutacyjnym daje możliwość automatycznej identyfikacji kandydata do pracy i zabezpiecza proces rekrutacyjny przed fałszerstwem, na przykład podszywaniem się pod inną osobę.
Biometryczne CV, czyli innowacyjny proces rekrutacji
Istnieje wiele branży, w których biometryczne CV znajduje swoje zastosowanie. Najlepiej jednak sprawdza się ono w tych dziedzinach, gdzie wymagany jest wysoki stopień bezpieczeństwa, na przykład w działalności wojska, służb specjalnych, ale także w sektorze administracji publicznej czy w finansach. Biometryczne CV daje możliwość szybkiej i poprawnej identyfikacji pracowników, pomagając tym samym chronić tożsamość klientów i zabezpieczać ich dane wrażliwe przed osobami do tego niepowołanymi.
Różne rodzaje biometrii w branży HR
Istnieje wiele typów biometrii. Najczęściej wykorzystywanym jest rozpoznawanie twarzy, które polega na identyfikowaniu kandydata na podstawie jego zdjęcia. System ATS czyta zdjęcie twarzy dostarczone w dokumencie, a następnie porównuje fotografię z uprzednio zapisanym wzorcem. Drugą równie popularną metodą biometrycznej identyfikacji tożsamości są linie papilarne, czyli unikalne dla każdego człowieka struktury liniowe, znajdującej się po wewnętrznej stronie dłoni. Jest to metoda bardzo dobrze znana służbom (odciski palców), na podstawie których przebiega identyfikacja tożsamości danej osoby.
Jakie korzyści daje biometryczne CV w branży HR?
Biometryczne CV zapewnia szereg korzyści w branży zatrudnienia. Przede wszystkim jest to zwiększona skuteczność w doborze kandydatów, możliwość dokładnego porównywania wielu kandydatów, a także zabezpieczenie przed oszustwami.
Skuteczna selekcja kandydatów
Biometryczne CV umożliwia bardziej skuteczny odsiew wstępny kandydatów i tym samym zidentyfikowanie tych profili, które pasują najlepiej do danej oferty pracy. Dzięki temu proces rekrutacji przebiega sprawniej, a czas pracowników HR jest zaoszczędzony.
Dokładność weryfikacji
Biometryczna wersja dokumentów aplikacyjnych daje możliwość porównywania wielu kandydatów w systemie ATS (Applicant Tracking System) z wymaganiami określonymi w ofercie pracy. Tym samym możemy z większą dokładnością dokonać oceny, czy dany kandydat spełnia jej kryteria (i w jakim stopniu), a także sprawdzić prawdziwość przekazanych przez niego informacji.
Zabezpieczenie przed oszustami
CV zawierające dane biometryczne pomaga chronić proces rekrutacyjny przed oszustami, którzy podszywają się pod inne osoby. Dzięki możliwości rozpoznania unikalnych cech linii papilarnych czy tęczówki oka, oszustwa tego typu mogą być skutecznie wykryte i wyeliminowane.
Korzyści z biometrycznego CV dla kandydatów
Biometria w procesie rekrutacji ma także korzyści nie tylko dla działów HR i agencji rekrutacyjnych, lecz również dla samych kandydatów. Za sprawą wykorzystania biometrycznego CV mogą oni zwiększyć swoje szanse uzyskania pracy za sprawą zwiększonej wiarygodności w ocenie pracodawcy. Tego typu dokumenty umożliwiają szybkie przesyłanie danych aplikacyjnych, a co za tym idzie – szybszą informację zwrotną na temat jego przebiegu. Dzięki temu doświadczenie rekrutacji jest po prostu lepsze.
Niebezpieczeństwa biometrii w branży HR
Ale czy biometryczne CV to jedynie same zalety? Oczywiście nie! Podstawowym niebezpieczeństwem jest tutaj dyskusyjna kwestia prywatności danych oraz ich ochrony, a także problem dyskryminacji, który może powstawać w wyniku faworyzowania określonych parametrów biometrycznych u kandydatów do pracy – i jednocześnie dyskryminowania innych.
W zależności od prawa obowiązującego w danym kraju, zbieranie i przetwarzanie danych biometrycznych może wymagać piśmiennej zgody kandydata i spełnienia przez podmiot rekrutujący określonych wymagań dotyczących bezpieczeństwa tych danych. Przetwarzanie danych biometrycznych w Polsce jest dozwolone, ale wymaga działania w ramach odpowiednich przepisów prawa – przede wszystkim zgodnie z art. 9 RODO.
Natomiast w kontekście etycznym decyzja o zastosowaniu biometrycznego CV powinna być poprzedzona dogłębną analizą i uzasadnieniem potrzeby zastosowania tego typu danych w procesie rekrutacji, a nie jedynie względami wynikającymi z pobudek marketingowych czy wizerunkowych.
Biometryczne CV w HR – czy warto?
Biometryczne CV to nowoczesne, innowacyjne podejście do procesu rekrutacji. Dzięki wykorzystaniu biometrii, mamy możliwość szybkiej i skutecznej weryfikacji tożsamości wielu kandydatów. Przyspieszamy tym samym proces rekrutacyjny i oszczędzamy zasoby. Z pewnością warto z niej skorzystać, aby optymalizować proces zatrudnienia w swojej organizacji.
Biometria w HR bez wątpienia posiada wiele zalet, niemniej powinniśmy pamiętać także o niebezpieczeństwach wynikających z bezprawnego i nieetycznego przetwarzania danych biometrycznych, aby zabezpieczać dane oraz nie naruszać dobra osobistego aplikujących do pracy.