Zatrudnienie freelancera czy pracownika wewnętrznego. Wady i zalety.
W obliczu dynamicznego rozwoju nowych zawodów w branży marketingu cyfrowego i e-commerce, właściciele firm zmagają się z problemem wyboru pomiędzy współpracą z freelancerem lub zatrudnieniem pracownika wewnętrznego. Każda z tych opcji niesie za sobą różną formę prawną świadczonych usług oraz różne zasady współpracy. Jakie są wady i zalety tych opcji? W jaki sposób znaleźć dobrego freelancera lub człowieka na etat? O tym dowiecie się w poniższym artykule. Zapraszamy!
Spis treści
- Współpraca z freelancerem
- Zatrudnienie pracownika wewnętrznego
- Umowa z freelancerem – wady i zalety
- Umowa z pracownikiem wewnętrznym – wady i zalety
- Znalezienie freelancera lub pracownika przez agencję zatrudnienia
Współpraca z freelancerem
Współpraca z freelancerem jest elastyczną formą, którą można dostosować do jednostkowych potrzeb każdej firmy. Nie musimy więc zatrudniać nikogo na stałe, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego bieżący projekt. Freelancerzy są zwykle dobrze doświadczonymi specjalistami, posiadającymi szeroką wiedzę w zakresie danej branży. Dlatego też kooperacja z freelancerem, oprócz optymalizacji kosztów zatrudnienia, może przynieść wiele korzyści. Do każdego projektu możemy dobierać freelancerów o nieco innym profilu specjalizacji, dopasowując tym samym każdorazowo wykonawcę do specyfiki danego zadania.
Zatrudnienie pracownika wewnętrznego
Natomiast zatrudnienie wewnętrznego pracownika (lub wielu pracowników) daje możliwość stworzenia dedykowanego, skoordynowanego zespołu projektowego o konkretnych kompetencjach wykonawczych. Zespół taki będzie codziennie pracować na rzecz firmy. Etatowy pracownik po czasie onboardingu pozna strukturę organizacyjną firmy, panującą w niej kulturę pracy i wartości, jakimi kieruje się organizacja. Dzięki temu pracownik może lepiej dopasować działania do oczekiwań pracodawcy.
Zatrudnienie pracownika wewnętrznego będzie teoretycznie bardziej kosztowne, niż współpraca z freelancerem. Oczywiście jeśli zakładamy, że pracownik wewnętrzny pracuje w ramach umowy o pracę (UoP), której konsekwencją jest comiesięczne opłacanie składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych.
Umowa z freelancerem – wady i zalety
Nie istnieje idealna forma współpracy, dlatego podjęcie kooperacji z freelancerem jest obarczone również pewnymi ryzykami, które możemy postrzegać jako wady. Jedną z najważniejszych jest brak bezpośredniej kontroli nad wykonywaną przez niego pracą. Przy czym trzeba zaznaczyć, że współpraca z freelancerem nie jest najczęściej realizowana w ramach umowy o pracę (UoP), która umożliwiałaby sprawowanie takiej kontroli. Z prawnego punktu widzenia nie można zwykle wymagać od freelancera wykonywania pracy w określonych godzinach i określonym miejscu pracy.
Współpraca taka jest bowiem podejmowana w ramach umowy cywilnoprawnej, co determinuje przede wszystkim fakt, że dana czynność ma być wykonana, a także charakter wykonywanej czynności i jej zakres. W miejsce bardziej korzystnej kosztowo formy współpracy dajemy więc freelancerowi więcej swobody, licząc na to, że wywiąże się on z warunków zdefiniowanych w umowie.
Oczywistą zaletą podpisania umowy cywilnoprawnej z freelancerem jest możliwość negocjowania warunków współpracy niemalże w czasie rzeczywistym, ponieważ umowa podpisywana jest z krótkim terminem. Freelancer jest ponadto osobą bardziej elastyczną i niejednokrotnie bardziej wszechstronną od etatowego pracownika, który – jak to zwykle bywa – ulega po jakimś czasie zamknięciu w “silosie organizacyjnym” firmy.
W rezultacie jego spojrzenie na projekt może po pewnym czasie rutynowego wykonywania zadań nie wychodzić poza wcześniej wyznaczone ramy pracy. Freelancer natomiast może wnieść świeże spojrzenie na niektóre aspekty projektu, podsuwając innowacyjne i nieszablonowe pomysły out of the box. Współpraca z kilkoma organizacjami w tym samym odcinku czasowym daje freelancerowi możliwość porównania różnych stylów organizacyjnych i rozwiązań projektowych. Dzięki temu może prawdziwie inspirować zespół projektowy.
Umowa z pracownikiem wewnętrznym – wady i zalety
Zatrudnienie pracownika wewnętrznego oferuje bez wątpienia poczucie stabilizacji. Jest to bardzo silny czynnik motywujący do pracy, co w oczywisty sposób przekłada się na jakość wykonywanych zadań i funkcjonowanie całej organizacji. Lepsza znajomość specyfiki firmy, dobra dostępność zasobów i narzędzi wpływają na to, że pracownik bardzo dobrze odnajduje się w procesie projektowym, będąc jego integralną częścią.
Zatrudnienie etatowego pracownika to również możliwość pozyskania osoby, która będzie identyfikować się z naszą organizacją. Oprócz poczucia stabilizacji, poczuje również przynależność do grupy. Dzięki temu możemy w dłuższej perspektywie czasowej stworzyć trwały zespół projektowy, który będzie realnie identyfikował się z wartościami oraz misją, jaka przyświeca naszej firmie.
Jedną z wad zatrudnienia pracownika wewnętrznego (lub całego zespołu pracowników) jest niebezpieczeństwo, że zespół ulegnie złym praktykom projektowym i rutynie. Przyzwyczajenia wynikające z funkcjonowania cały czas w tym samym miejscu pracy stwarzają warunki do tego, że pracownik może nie dostrzegać alternatywnych rozwiązań trudnych problemów. Pozornie pozbawione negatywów dobre zgranie zespołu i ustalenie raz na zawsze wypracowanych zasad może przyczyniać się do kostnienia jego potencjału i popadania w coraz większą rutynę.
Pracownik etatowy ma również świadomość, że jego podstawowym obowiązkiem jest przychodzenie do pracy i przebywanie w pracy w określonych godzinach. W niektórych przypadkach obowiązek taki może być stawiany ponad merytorycznym i sumiennym wykonywaniem czynności służbowych. Wprawdzie pracownik wewnętrzny podlega lepszej kontroli niż freelancer, ale nie jest to oczywiście kontrola totalna. Z tego powodu musi być on częściej motywowany do pracy, co wiąże się kolejnymi kosztami, na przykład w zakresie organizacji szkoleń motywacyjnych.
Znalezienie freelancera lub pracownika przez agencję zatrudnienia – czy warto
Obecnie coraz większa liczba organizacji decyduje się na model współpracy z agencjami zatrudnienia w celu pozyskania doświadczonych pracowników lub freelancerów. Taka decyzja pozwala na optymalizację kosztów związanych z samodzielnym prowadzeniem rekrutacji w dziale kadr naszej organizacji. Działania na własną rękę wiążą się z ryzykiem nawiązania współpracy (lub zatrudnienia) niewłaściwej osoby, która nie spełni naszych oczekiwań. Taka sytuacja może mieć miejsce wielokrotnie, co dodatkowo potęguje niepotrzebne koszty.
Natomiast agencje zatrudnienia posiadają pełne bazy wykwalifikowanych kandydatów, które pozwalają na automatyczne, transparentne dopasowywanie konkretnych aplikacji do potrzeb naszego projektu. Warto więc nawiązać współpracę z agencją zatrudnienia, która bardzo dobrze zna się rzeczy, oferując ponadto wsparcie administracyjno-prawne w procesie rekrutacyjnym. Czy twoją firmę stać na to, aby przepalać budżet rekrutacyjny, szukając pracownika “na chybił trafił”?