Workation jako nowa forma pracy zdalnej?
W wyniku przekształceń na rynku pracy, które dokonały się po pandemii COVID-19, coraz więcej ludzi wybiera “workation” jako nową formę pracy zdalnej. Słowo “workation” to neosemantyzm powstały w wyniku połączenia słów “work” i “vacation”. Oznacza on łączenie pracy zawodowej z wypoczynkiem poza stałym miejscem zamieszkania. Trend ten zyskuje coraz większą popularność.
Wielu specjalistów z branży HR uważa, że może być to wiodąca forma pracy zdalnej w niedalekiej przyszłości. Czy jednak workation rzeczywiście stanowi optymalną opcję dla pracowników i pracodawców? Jakie są korzyści i zagrożenia z pracy w tej właśnie formie?
Globalny trend workation
Rozwój technologii i rosnąca popularność pracy zdalnej skłoniły wiele osób do wypróbowania workation jako nowej formy pracy na odległość. W obliczu pandemii COVID-19 wiele firm z branży e-commerce i marketingu cyfrowego przeniosło się na pracę zdalną, co z kolei przyspieszyło rozwój workation, umożliwiając połączenie pracy z wypoczynkiem w jednym miejscu.
Korzyści z workation dla pracowników
Tutaj sprawa jest pozornie oczywista. Praktycznie każdy chciałby łączyć pracę zdalną z przebywaniem w atrakcyjnym miejscu wypoczynkowym. Jednym z mocniejszych atutów tej formy pracy jest dla pracownika możliwość wyjazdu w interesujące miejsca bez konieczności brania urlopu, który mamy przecież ograniczony. Tym sposobem roztacza się wizja niemalże nieograniczonych “wakacji”. Z taką różnicą, że trzeba oczywiście podczas nich rzetelnie pracować i zarabiać na “workation”.
Po pracy możemy zaś wypoczywać, zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Dla wielu jest to wizja bardzo kusząca, ponieważ pozwala na lepsze i bardziej wydajne wykorzystanie czasu. Dla zawodów typowo projektowych workation może dostarczać dodatkowych bodźców kreatywnych, które mogą zaprocentować nowymi pomysłami i rozwiązaniami. Workation pozwala na dużo większą swobodę w organizowaniu sobie czasu pracy i czasu odpoczynku. Nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z uroków wypoczynku podczas realizowania projektu. Wystarczy komputer i dostęp do stabilnego połączenia z internetem.
Czy istnieją korzyści z workation dla pracodawców?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że workation to idea, która została skierowana przede wszystkim do pracowników. Istnieją jednak korzyści z tego typu formy pracy zdalnej również dla pracodawców. Tutaj oczywiście to, co w jednym przypadku stanowi możliwość korzyści, w innym przypadku będzie hipotetycznym zagrożeniem. W wyniku zatrudnienia rzetelnych pracowników, których możemy obdarzyć zaufaniem, korzyści dla pracodawcy wynikają głównie z większej motywacji i poprawy jakości pracy członków zespołu.
Rzetelny pracownik z poczuciem swobody i względnej niezależności może lepiej skupić się na pracy i ku zadowoleniu pracodawcy – pracować nawet więcej niż zwykle, w formie stacjonarnej. W zależności od specyfiki pracy, workation pozwoli na lepsze skupienie się na zadaniach służbowych, wdrażanie ich z większą przyjemnością i satysfakcją.
Dla pracodawcy jest to oczywista korzyść, gdyż poprawia jakość funkcjonowania całej organizacji, dzięki poprawie jednostkowych wyników pracowników. Workation ma również dla pracodawcy wartość employer brandingową, gdyż odświeża wizerunek organizacji i czynią ją bardziej nowoczesną od konkurencyjnych firm. Pracodawca wyrażając zgodę na taką formę pracy zdalnej pokazuje, że potrafi być elastyczny. Zwraca oczywiście uwagę na potrzeby pracowników, na ich well-being. Tego typu wizerunek może być elementem skutecznej strategii marketingowej w przyciągnięciu do firmy ambitnych i naprawdę dobrze wykwalifikowanych specjalistów.
Zagrożenia workation dla pracowników
A jakie istnieją niebezpieczeństwa dla pracowników z tej formy pracy zdalnej? Mogłoby się wydawać, że nie istnieją wcale, a workation jest po prostu idealnym rozwiązaniem dla każdego. Nic bardziej mylnego!
Po pierwsze, połączenie pracy z wypoczynkiem dla niektórych może być nie lada wyzwaniem. Pojawia się tutaj niebezpieczeństwo zatarcia granicy pomiędzy pracą a życiem osobistym, co jest zresztą znanym zjawiskiem z home office. Maksymalne przeniesienie punktu ciężkości na którąkolwiek ze stron (praca/życie) niesie za sobą albo popadnięcie w pracoholizm, albo zaprzepaszczenie zaufania szefa i w przyszłości – utratę stanowiska lub pracy. Istnieje tu prawdopodobieństwo pułapki pracy bez przerwy albo pracy z minimalnym zaangażowaniem.
Wiąże się to z głównym zagrożeniem z workation dla pracodawców, czyli z brakiem możliwości bezpośredniego nadzorowania pracy pracowników. Może to oczywiście prowadzić do obniżenia jakości realizowanych zadań i przesunięć w terminach realizacji. Jest to jednak oczywiście zagrożenie przejściowe, ponieważ nierzetelny pracownik może zostać szybko zastąpiony kimś innym. Dodatkowo pracodawca ma możliwość negocjowania umownych warunków zatrudnienia na workation, proponując w miejsce umowy o pracę umowę cywilnoprawną. To oczywiście rozwiązanie niedoskonałe, lecz pozwala w pewnej mierze zabezpieczyć pracodawcę przed zbytnimi kosztami rotacji etatowych pracowników, którzy uciekli z workation.
Po drugie, zagrożeniem może być brak standardowego środowiska pracy i tym samym utrudniony dostęp do narzędzi projektowych. Brak stabilnego połączenia z internetem, wygodnego biurka, ergonomicznego fotela biurowego i zdrowego oświetlenia, czy występowanie licznych wakacyjnych “rozpraszaczy” – mogą być dla niektórych pracowników przeszkodami nie do pokonania. A nawet jeśli będziemy w stanie znieść tego typu niedogodności, to prędzej czy później odbije się to albo na naszym zdrowiu fizycznym, albo na jakości wykonywanej pracy.
Workation w Polsce
W Polsce ta forma pracy zdalnej nie jest tak popularna, jak ma to miejsce w innych krajach, zwłaszcza zachodnich. U nas workation nadal jest nowinką, na którą pracodawcy spoglądają raczej z ukosa. Nic w tym dziwnego, skoro brakuje w Polsce jednoznacznie interpretowanych przepisów o legalności pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie. Wobec tego pracodawcy i pracownicy każdorazowo samodzielnie ustalają obustronnie zasady w ramach workation. Dotyczy to jednak przede wszystkim firm z zagranicznym kapitałem, które stopniowo przeszczepiają zachodnią kulturę organizacyjną na grunt polski. Czy zabieg ten się uda? O tym dowiemy się w najbliższych latach.
Pomoc agencji rekrutacyjnej przy organizowaniu workation
Agencje zatrudnienia pomagają nie tylko w znalezieniu odpowiednich pracowników, lecz również w organizowaniu pracy zdalnej – w tym workation. Ze strony agencji HR możemy uzyskać wsparcie w rekrutacji specjalistów doświadczonych w tego typu pracy. Możliwe są tutaj również szkolenia agencyjne z zarządzania pracą zdalną, spotkania motywacyjne i doradztwo w zakresie wdrażania technologii teleinformatycznych. Agencje uczą ponadto monitorowania i kontroli nad pracą zdalną, co może być bezcenną formą pomocy dla tych organizacji, które zdecydowały się na umożliwienie pracownikom realizowania workation.