Pułapki podczas pisania CV: Najczęstsze błędy cz. II
W poprzednim artykule omówiliśmy kilka podstawowych błędów, które często pojawiają się w CV kandydatów. Czy czeka Cię rekrutacja seo w najbliższym czasie? Dzisiaj kontynuujemy naszą listę – sprawdź, czy i Ty nie przeoczyłeś czegoś istotnego w trakcie przygotowywania swojego życiorysu do rekrutacji seo, sem bądź inną specjalizację z obszaru digital marketingu i e-commerce. Pamiętaj, że Twoje CV to pierwsza wizytówka, jaką otrzymuje pracodawca. Dlatego tak ważne jest, aby dokument ten był starannie przygotowany i zaprezentował Cię w jak najlepszym świetle.
Najczęstsze błędy w CV – rekrutacja SEO, SEM, na copywritera i nie tylko
“Uniwersalne” CV
Powszechną praktyką jest wysyłanie przez kandydatów identycznego CV pod wiele różnych ofert pracy. Postaraj się choćby w minimalnym stopniu dopasować swój życiorys do interesującego Cię ogłoszenia. Zawarcie w nim słów kluczowych używanych w ofercie pracy bądź podkreślenie zadań, które wymienione są w ogłoszeniu, zdecydowanie ułatwi otrzymanie zaproszenia na rozmowę.
Nieokreślone aspiracje zawodowe
Większość rekruterów oczekuje, że kandydat opisze swoją osobę w kilku zdaniach bądź będzie miał jasno sprecyzowane cele zawodowe. Z drugiej strony pamiętaj też o tym, żeby nie pisać o sobie zbyt ogólnie. Najlepiej, tak jak wspominamy w punkcie powyżej, dopasować swoje aspiracje zawodowe do specyfiki stanowiska, na które aplikujesz.
Rekrutacja SEO – Nieodpowiedni ton i słownictwo dla stanowiska, o które się starasz
CV to dokument, który powinien być napisany w formalnym tonie, najlepiej z wykorzystaniem profesjonalnego słownictwa branżowego. Jeśli starasz się o pracę, jako specjalista SEO, to zadbaj o to, aby znalazły się w nim tzw. słowa kluczowe. W treści życiorysu unikaj także skrótów oraz języka potocznego. Staraj się zrobić profesjonalne pierwsze wrażenie i zachować neutralny ton wypowiedzi.
Brak uwzględnienia osiągnięć i sukcesów
Większość osób wymienia w CV obowiązki i zadania, które realizowało w poprzedniej pracy. Korzystnie jest dodać do tego konkretne osiągnięcia i odniesione sukcesy. Może być to na przykład poprawienie wyników sprzedaży o X%, wprowadzenie innowacji Y, zdobycie branżowej nagrody czy uzyskanie certyfikatu. Przyznasz, że takiego kandydata łatwiej zapamiętać, prawda?
Nieuwzględnienie luk w historii zatrudnienia
Przerwy w zatrudnieniu powinny być uwzględnione w Twoim CV. Unikniesz w ten sposób niedomówień i niewygodnych pytań. Podaj powód nieobecności na rynku pracy, np. zagraniczny kurs językowy, urlop macierzyński, daleką podróż czy działania związane z prowadzeniem własnej działalności.
Nieprawdziwe informacje – rekrutacja seo / sem / e-commerce
Kłamstwo ma krótkie nogi. I prawdopodobnie bardzo szybko wyjdzie na jaw, jeśli informacje z Twoje CV okażą się naciągane. Warto mieć na uwadze to, że potencjalny pracodawca może zadzwonić do Twojej poprzedniej firmy żeby zapytać o opinię na Twój temat. Pisząc życiorys nie warto więc podawać nieprawdziwych informacji, zwłaszcza jeśli dotyczą one poziomu języka obcego czy znajomości skomplikowanego oprogramowania, o którym nie masz pojęcia.
Błędy w danych kontaktowych
Niby banał, a jednak takie sytuacje wciąż się zdarzają. Koniecznie sprawdź poprawność swoich danych osobowych, a przede wszystkim adresu e-mail oraz numeru telefonu. Nie pozwól takiej błahostce skreślić Cię z wyścigu o wymarzoną pracę!
Podsumowanie
Stworzenie idealnego CV zajmuje trochę czasu, ale zdecydowanie jest to gra warta świeczki. Wysłany życiorys to Twoja wizytówka, a nierzadko jedyna szansa na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy. Zadbaj więc o to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i zawrzeć w dokumencie wszystko to, co przedstawi Cię w jak najlepszym świetle.
Powodzenia!
Więcej o rekrutacji w branży digital, w tym rekrutacji SEO, SEM i rekrutacji na copywritera, przeczytasz na naszym blogu.
Źródła:
[2] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rekruterzy-sa-znudzeni-banalami-w-cv-jak-ich-uniknac/l97gf54
[3] https://poradnikpracownika.pl/-bledy-w-cv-ktore-popelniaja-kandydaci
[4] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-najczestsze-bledy-w-cv-na-co-zwracac-uwage