Savoir-vivre w rekrutacji, czyli jak nie popełnić faux-pas podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Właśnie odebrałeś telefon z agencji headhunterskiej, bądź bezpośrednio z firmy X, i rekruter zaprasza Cię na spotkanie. Ekscytacja miesza się ze zdenerwowaniem. Jak wypadnę? Czy mam szansę dostać tę pracę? I w co najlepiej się ubrać? O tym jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej napisano już naprawdę wiele. Jednak dzisiaj przypomnimy sobie podstawowe zagadnienia, o których warto pamiętać wybierając się na takie spotkanie.
Strój odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną
Rekrutacja pracowników z branży digital ma raczej dość luźny charakter, na przykład w porównaniu z korporacją i szukaniem osoby na stanowisko finansisty, który na co dzień powinien nosić marynarkę. Jednak strojem okazujemy szacunek, tak więc elegancki look będzie zawsze dobrze widziany. Ubrania powinny być schludne i wyprasowane, najlepiej w klasycznych kolorach. Jeansy oraz rockowe koszulki zostaw w domu.
Wyłącz telefon
Niby oczywiste, a jednak można łatwo o tym zapomnieć. Przed rozmową całkowicie wycisz swój telefon komórkowy.
Punktualność i dobre pierwsze wrażenie
Punktualność i kultura osobista to podstawa. W dobrym tonie jest przyjechać do budynku 10 minut wcześniej, żeby nie stresować się niepotrzebnie na ostatnią chwilę. Poza tym pamiętaj o kontakcie wzrokowym, uprzejmości oraz uśmiechu. Small talk na jakiś neutralny temat (od dojazdu na miejsce po pogodę) pozwoli przełamać pierwsze lody i pokaże, że jesteś osobą otwartą i kontaktową.
Dobre maniery w recepcji
Pierwsze wrażenie, które wywołasz, zaczyna się już na poziomie recepcji. Zachowuj się więc miło, ale i profesjonalnie. Powiedz “dzień dobry”, poinformuj do kogo, w jakim celu i na którą godzinę przychodzisz. Niektórzy rekruterzy pytają o opinię na temat kandydata także pracowników recepcji bądź ludzi, których mijałeś w windzie.
Uścisk dłoni – kto pierwszy?
Jeśli zastanawiasz się kto powinien jako pierwszy wyciągnąć dłoń do uścisku – spieszymy z odpowiedzią. Powinien być to gospodarz, tak więc jeśli rekruter nie wyciąga dłoni w Twoją stronę, na przywitanie wystarczy zwykłe “dzień dobry”.
Zajmowanie miejsca
Nie zajmuj miejsca przy stole do momentu, w którym nie zostanie Ci ono wskazane.
Wiedza o firmie i stanowisku
Dużym faux-pas na rozmowie rekrutacyjnej może okazać się fakt, że praktycznie nic nie wiesz na temat firmy, do której aplikujesz. Przed spotkaniem przejrzyj więc stronę internetową przedsiębiorstwa, sprawdź jakie produkty sprzedaje, jakie usługi oferuje, a także zapoznaj się z misją danej organizacji. Bezpośrednio przed rozmową przypomnij sobie również obowiązki, które powiązane są ze stanowiskiem na które aplikujesz.
Przygotuj się na podstawowe pytania
Aby nie tracić czasu na zbyt długie zastanawianie się nad odpowiedziami – bądź przygotowany na kilka klasycznych pytań, które padają na większości rozmów o pracę. Czyli te w stylu: dlaczego pan/pani do nas aplikuje, dlaczego pana/pani doświadczenie pasuje właśnie do tego stanowiska, jakie jest pana/pani największe zawodowe osiągnięcie, największa wada i tak dalej. Przemyślane odpowiedzi sprawią, że zrobisz na rekruterze dobre wrażenie, a Tobie dadzą spokój ducha i poczucie bycia przygotowanym do rozmowy. Możesz też zawczasu zastanowić się nad tym, o co Ty chciałbyś zapytać rekrutera. W ten sposób pokażesz swoje zainteresowanie i potwierdzisz, że aplikację na dane stanowisko bierzesz naprawdę na poważnie.
Przeczytaj własną CV- kę
Kolejną rzeczą, którą dobrze jest zrobić przed rozmową, jest ostatni rzut oka na własną CV- kę. Zdarza się, że stres bierze górę i nie możemy przypomnieć sobie podstawowych zadań, które wykonywaliśmy w poprzedniej firmie na przykład 4 lata temu. Miej w pamięci najważniejsze daty, opisy stanowisk oraz osiągnięcia i projekty, którymi warto się pochwalić.
Podziękowanie po spotkaniu
Po samej rozmowie miło jest podziękować za zaproszenie i samo spotkanie. Możesz też wysłać maila z podziękowaniem do rekrutera po powrocie do domu. To mała rzecz, która zrobi dobre wrażenie, a dodatkowo zwiększy szanse na to, że zostaniesz zapamiętany.
Rekrutacja pracowników z branży digital i e- commerce – daj się znaleźć
Jeśli aktywnie szukasz pracy, zastanów się nad współpracą z lokalnymi agencjami headhunterskimi. Headhunting we Wrocławiu i wielu innych miastach Polski rozwija się bardzo prężnie, tak więc spróbuj nawiązać taki kontakt i dać się znaleźć.
A może masz firmę i szukasz specjalistów? Warto współpracować z firmami zajmującymi się headhuntingiem, takimi jak Veritas Recruitment we Wrocławiu, aby pozyskać najlepszych kandydatów do swojej firmy.
Źródła:
[1] https://poradnikkariery.pl/zasady-savoir-vivre-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/
[2] https://businessinsider.com.pl/praca/6-bledow-popelnianych-podczas-rozmow-kwalifikacyjnych-i-jak-ich-uniknac/c880b0m
[3] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-sie-przygotowac/w31z7j7