Jak napisać dobre CV?
Dobrze napisane CV to pierwszy krok w poszukiwaniu nowej pracy. Musisz wiedzieć, że CV to Twoja wizytówka i dzięki niej możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy, że to właśnie u niego chcesz pracować. Jeżeli wysyłamy CV hurtowo to siłą rzeczy odzew będzie mniejszy, niż w przypadku, gdy każdą aplikację personalizujemy pod kątem konkretnej oferty pracy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Dane osobowe
Muszą, ale to koniecznie muszą być aktualne. Wydaje się to oczywiste, ale widziałem mnóstwo CV z błędnym mailem, bądź nieaktualnym numerem telefonu. Jeżeli taki kandydat ma szczęście to rekruter poświęci chwilę, aby jakoś dotrzeć do kandydata, ale zdarza się, że mimo chęci jest to niemożliwe. Dlatego sprawdź kilkukrotnie czy wszystkie dane są poprawne. Warto jeszcze dodać, że należy zwrócić uwagę na to, aby nasz adres mailowy wyglądał w odpowiedni sposób. Trzeba przyznać, że adres misiaczek_1234_567@buziaczki.pl nie wygląda zbyt poważnie.
Format pliku
Swoje CV możemy przygotowywać w najróżniejszych formatach, problem zaczyna się gdy firma do której aplikowaliśmy nie może go otworzyć, bądź całe CV rozjeżdża się i staje się nieczytelne. Dlatego też najlepiej wysłać je w formacie PDF lub DOC.
Zdjęcie
Dodawanie zdjęcia nie jest koniecznością, w niektórych krajach wręcz nie zaleca się tego rozwiązania. Jeżeli jednak chcesz dodać zdjęcie do swojego CV, nie dodawaj zdjęć z wakacji w Maroku, imprezy na basenie u znajomych czy też słodkiego selfie z dziubkiem. Warto poprosić rodzinę albo znajomego, o zrobienie Ci kilku zdjęć w biznesowym stroju. Tyle wystarczy. Naprawdę.
Doświadczenie zawodowe
Jest to najbardziej istotna część CV. Napisz w tej części stanowiska i nazwy firm w których pracowałeś, wraz z zakresem obowiązków i przedziałem czasowym. Uszereguj je od najnowszych do najstarszych. Pamiętaj, aby opisać również swoje sukcesy (np. zwiększyłem sprzedaż o 6% w stosunku do roku poprzedniego) i awanse.
Wykształcenie
Wpisujemy tutaj naszą edukację począwszy od ostatnio ukończonej szkoły. Jeżeli mamy ukończone studia możemy spokojnie pominąć informację o liceum lub technikum, jeżeli nie jest to istotne z perspektywy danej oferty pracy.
Języki obce
Podaj te języki, które znasz naprawdę i nie zawyżaj poziomu, to naprawdę bardzo łatwo zweryfikować. Znajomość języków obcych podaj w skali CEFR (np. A2, C1).
Zainteresowania
Wpisz tutaj tylko to czym naprawdę się interesujesz. Jeśli wpiszesz literatura, a rekruter zapyta „co ostatnio Pan/i przeczytał/a?” i usłyszy odpowiedź „bestseller”, to raczej nie będzie poważnie trakotwał takiego kandydata. Ten akapit to miejsce, aby pokazać swoją ludzką stronę i to czym faktycznie zajmujesz się w wolnym czasie.
Referencje
Jeżeli wiesz, że Twój poprzedni pracodawca udzieli Ci referencji śmiało podaj do niego numer. Jeśli posiadasz referencje w formie pisemnej napisz, że udostępnisz je na życzenie.
Klauzula
Musi być aktualna. Najlepiej wykorzystać do jej znalezienia wujka Google – zajmie to dosłownie 3 sekundy.
Estetyka
Jest bardzo ważna. Twoje CV ma być eleganckie, przejrzyste, bez błędów ortograficznych i literówek.
Nie pozwól, aby Twoje CV przypominało ulotkę z pizzerii.
Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomogą Ci przygotować skuteczne CV.
Trackbacks & Pingbacks
[…] pracy jest stworzenie CV (kilka porad dotyczących tego dokumentu znajdziesz tutaj -> https://veritas-recruitment.pl/blog/rekrutacja/jak-napisac-dobre-cv/). Często zdarza się, że pracodawca chciałby również, abyś załączył list motywacyjny. I […]
Komentarze wyłączone