List motywacyjny – czy warto go napisać?

Obowiązkowym punktem przy rozpoczynaniu poszukiwania pracy jest stworzenie CV (kilka porad dotyczących tego dokumentu znajdziesz tutaj -> https://veritas-recruitment.pl/blog/rekrutacja/jak-napisac-dobre-cv/). Często zdarza się, że pracodawca chciałby również, abyś załączył list motywacyjny. I właśnie w tym momencie często zaczyna się problem. W tym artykule znajdziesz kilka porad, jak napisać dobry list motywacyjny.

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to rozwinięcie Twojego CV. Należy unikać powielania informacji zawartych w CV, a skupić się na tych elementach swojej kariery, które pasują do oferty, na którą aplikujemy. Należy zawrzeć w nim motywację do podjęcia pracy, dlaczego chcemy właśnie w niej pracować, a także napisać dlaczego to właśnie my powinniśmy być zatrudnieni.

Czy naprawdę muszę pisać list motywacyjny?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu czynników. Są stanowiska na które jest on bezwzględnie wymagany, aczkolwiek pracodawcy często proszą o list motywacyjny przy aplikowaniu na podstawowe stanowiska biurowe, a nawet do pracy dorywczej. Nie dajmy się zwariować, bo w 90% przypadków brak listu motywacyjnego nie będzie skreślał kandydata. Zawsze pozwala jednak wyróżnić się na tle innych kandydatów i zebrać kilka ekstra punktów.

Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?

Zacznijmy od początku – na samej górze dokumentu powinny znaleźć się data i nazwa miejscowości. Niżej napiszmy swoje imię, nazwisko i adres, a obok tych informacji dane firmy, do której aplikujemy – jeżeli wiemy kto przeczyta nasz list, dodajmy również jego imię i nazwisko.

W pierwszym akapicie powinny znaleźć się informacje o tym na jakie stanowisko aplikujemy i w jaki sposób dowiedzieliśmy się o rekrutacji.

Drugi akapit to miejsce w którym musimy się zareklamować. W odniesieniu do ogłoszenia o pracę na jakie aplikujemy, musimy wskazać, najlepiej punktując konkretne fakty i sytuacje z naszego życia zawodowego, dlaczego jesteśmy dobrym kandydatem na dane stanowisko. Można dodać również informację o tym, w jaki sposób Twoje umiejętności przyczynią się do sukcesu firmy.

W trzecim akapicie jest miejsce na napisanie o swojej motywacji. Napisz dlaczego chciałbyś pracować właśnie w tej firmie, co o niej słyszałeś, co Ci się w niej podoba.

Ostatni akapitem jest zakończenie listu motywacyjnego. W dwóch zdaniach podkreśl swoje najważniejsze umiejętności i kwalifikację i zaproś pracodawcę do kontaktu z Tobą.

Na końcu dodajemy zwrot grzecznościowy np. „z poważaniem” lub „z wyrazami szacunku” i podpis.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ctrl+C – Ctrl+V – nie kopiuj szablony z internetu zmieniając tylko swoje dane osobowe! Najważniejsza rada. Nigdy tego nie rób, bo sprawny rekruter wychwyci to w kilka sekund. Może zdarzyć się przypadek, gdy nie tylko Ty skorzystasz z danego szablonu i firma otrzyma kilka aplikacji z identycznym listem motywacyjnym. Jeżeli naprawdę nie umiesz napisać listu samodzielnie to lepiej w ogóle go nie wysyłaj i poprzestań za samym CV.

Dodaj coś od siebie – niech ten dokument nie będzie tylko beznamiętnym tekstem. Daj się poznać trochę lepiej, nie bój się wyjść poza przyjęty szablon. Pozwól się zapamiętać.

Personalizacja listu – każdy list powinien być napisany tylko i wyłącznie pod konkretnego pracodawcę. Jeśli masowo wysyłamy ten sam list możemy za którymś razem się pomylić i wysłać złą wersję (z zupełnie inną nazwą firmy lub stanowiska).

Fajnie jeśli Twoje CV i list motywacyjny ma tą samą szatę graficzną. Spójność obu dokumentów daje wrażenie profesjonalizmu.

Literówki – sprawdzamy dwa razy, a najlepiej jeśli sprawdzi to jeszcze ktoś inny (kolega, koleżanka, mama, tata).

Nic nie stracisz – możesz zyskać.

Podsumowując dobry list motywacyjny nigdy Ci nie zaszkodzi, a może nawet pomóc zdobyć kilka punktów na start i w konsekwencji wymarzoną pracę.

1 komentuj

Komentarze wyłączone